Mesazherë molekularë (nga Steroidët)

Steroidët

Hormonet steroidë janë te formuar (e kanë prejardhjen) nga kolesteroli.

Ndahen ne pesë klasa kryesore:
  • Progestagjenët – qe krijohen ne trupin e verdhe (corpus luteum) dhe pergatisin endometrin për fiksimin e vezes (se pllenuar).
  • Glukokortikoidët – qe ndertohen (krijohen) ne koren e gjendres mbiveshkore. Shkaktojne glukoneogjenezen, formimin e glikogjenit, thyerjen (ndarjen) e lyrave dh proteinave, inhibon inflamacionin dhe pergjigjet ndaj stresit.
  • Mineralkortikoidët – qe ndertohen (krijohen) ne koren e mbiveshkores. Aldosteroni shkakton thithjen e Natriumit dhe humbjen e Kalciumit ne gypat (gypthat) e perdredhur te larget te veshkes.
  • Androgjenët – te ndertuar ne teste (testikuj – gonadet mashkullore). Janë te nevojshem për karakteristikat seksuale dytesore tek mashkulli.
  • Estrogjenët – te ndertuar ne vezore. Pergjegjes për karakteristikat seksuale dytesore tek femra.

Molekula e hormoneve (mesazhereve) me prejardhje nga steroidët.

  • Zakonisht permban katër unaza A, B, C, D sikundër kolesteroli.
  • Lidhet dhe aktivizon receptoret te cilet veprojne si faktorë transkriptimi qe rregullojne shprehjen e gjeneve.

 

————————————————————————————–

Një mendim mbi “Mesazherë molekularë (nga Steroidët)

  1. Pingback: Sistemi endokrin, gjëndrat endokrine, hormonet | instinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s