A është terapia gjenike e sigurt?

A është terapia gjenike e sigurt?

Terapia e gjeneve, si teknike, është nën studim për te percaktuar nëse mund te përdoret për te trajtuar sëmundjet. Kërkimi aktual po vlereson sigurine e terapise gjenike; studimet e ardhshme do te testojne nëse terapia gjenike është një alternative trajtimi efektive.

Studime të ndryshme kanë treguar se kjo perqasje mund të ketë rreziqe shumë serioze për shendetin, si toksiciteti, inflamacioni, dhe kanceri. Duke qene se teknika është nede e re, disa nga këto rreziqe mudnt e jene te pa parashikueshme; gjithsesi, kerkuesit mjekësor, institucionet, dhe agjensite rregullatore po punojnë për te bërë qe kërkimi mbi terapine e gjeneve te jetë i sigurit sa më s’ka.

Ligjet federale, rregulloret dhe udherrefyesit ndihmojnë në mbrojtjen (tutelimin!) e  njerëzve të cilët marrin pjesë ne studime kërkimi (clinical trial).

“U.S. Food and Drug Administration” (FDA) rregullon të gjitha produktet që kanë të bejne me terapine gjenike ne Shtetet e Bashkuara të Amerikes dhe vezhgon kerkimin dhkencor ne këtë fushe. Kerkuesit shkencor që duan te testojne një përqasje te re duhet te marrin lejen nga FDA-ja. FDA-ja ka autoritetin qe te hedh poshtë ose te pushoje, pezulloje kerkimet shkencore qe janë te dyshuara se janë jo te sigurta për pjesëmarrësit.

National Institutes of Health (NIH), luan, gjithashtu, një rol te rëndësishëm ne sigurine kerkimeve mbi terapine  e gjeneve. NIH siguron udherrefyesë për hetuesit dhe institucionet (si universitetet apo spitalet), te cilat ndiqen gjatë kerkimeve qe kanë te bejne me terapine e gjeneve.

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s