Sa kromozome kanë njerezit?

Tek njerezit, çdo qelizë përmban, normalisht, 23 çifte kromozomesh, për një total prej 46 kromozomesh. 22 nga këto çifte, te quajtura autozome, duken, shfaqen, te ngjashme si tek femra dhe te mashkulli. Cifti i 23-te, kromozomet seksuale, dallojne nga mashkulli tek femra. Femrat kanë dy kopje te kromozomit X,  ndërsa meshkujt kanë një kromozom X dhe një kromozom Y.

22 autozomet numerohen sipas madhesise. Dy kromozomet e tjerë, kromozomi X dhe ai Y, janë kromozomet seksuale.

Kjo fotografi ne te cilën kromozomet e njeriut janë renditur ne çifte quhet kariotip.

Reklama

3 mendime mbi “Sa kromozome kanë njerezit?

  1. Pingback: Çfarë janë telomerët? | instinkt

  2. Pingback: Histori mbi punimet e Mendelit | instinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s