Zemra: pershkrimi i struktures se jashtme dhe se brendshme

Zemra: pershkrimi i struktures se jashtme dhe se brendshme

Zemra edhe pse nuk është me e madhe se ne grusht, është një organ i rendesishem i cili rreh 2.5 bilion here gjatë një jete mesatare, duke pompuar rreth 300 milion litra gjak. Per t’u pershtatur me nevojat e trupit per gjak, zemra e njeriut mund te pompoje nga 5 deri ne 20 litra gak/minutë.

Zemra

Zemra juaj është një organ muskulor, zgavror (bosh), i cili është i pozicionuar ne zgavren e kraharorit, pas derrases se krakarorit. Muret e zemres janë te perbere nga fibra muskulare kardiake te fiksuara ne një kornize fibrash kolagjeni.

Perikardiumi, një mbeshtjellë indi lidhor te forte, rrethon dhe kufizon zemren. Një shtrese e holle endoteli mbulon siperfaqen e e brendshme te perikardiumit (perikardit) dhe siperfaqen e jashtme te zemres. Midis ketyre dy siperfaqeve ndodhet një hapesire (një zgaver) e mbushur me leng, i cili zvogelon ndjeshem ferkimet e zemres (me strukturat perreth) ndersa ajo rreh.
Një mur ndan veshoren dhe barkushen e djathte nga veshorja dhe barkushja e majte. Midis veshoreve muri quhet interatrial , ndersa (muri) midis barkusheve quhet interventrikular.  Ne murin ineteratrial (midis veshoreve) gjendet një depresion (thellim) eliptik (vezak), fossa ovalis, që shënjon vendin ne te cilin tek fetusi ka patur një “kanal” komunikues midis dy (atriumeve) veshoreve. Praktikisht lejonte kalimin e gjakut drejteperdrejt nga veshorja e djathte tek ajo e majte duke zvogeluar kesisoj (ndjeshem) kalimin e gjakut ne mushkerite jofunksionale.
Një xhep i vogel muskulor, shtrihet mbi siperfaqen e çdo atriumi (veshoreje).
Per te penguar gjakun qe te kthehet pas, zemres ka valvula qe mbyllen automatikisht. Valvula midis veshores se djathte dhe barkushes se majtequhet valvula atroiventrikulare e djathtë (valvula AV), ose valvula trikllapëshe (tri kuspide). Valvula e majte atrioventrikulare, midis veshores dhe barkushes se majte, quhet valvula mitrale, ose bikllapeshe (bikuspide).Keto valvula  janë si dyer qe hapen vetëm ne një drejtim. Valvula semilunare (e quajtur keshtu per shkak te formes se kllapave ne formë gjysmë hëne) midis barkushes se majte dhe aortës quhet valvula aortike, ndersa ajo midis barkushes se djathte dhe arterieve mushkerore (trungut mushkëror) quhet valvula mushkerore.

[Të pëlqeu postimi? Nëse po, atëhere mos harro të vendoshësh një “Like” tek faqja e blogut në Facebook.]

———————————————————————————–
Advertisements

Një mendim mbi “Zemra: pershkrimi i struktures se jashtme dhe se brendshme

  1. Pingback: Andrea Vesalio – De humani corporis fabrica | instinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s