Gjaku, ind lidhor

Gjaku – perbehet nga qeliza qe lundrojne (notojne) ne substancennderqelizore (plazmen).
Ku gjendet: Brenda zemres dhe eneve te gjakut te sistemitqarkullues.
Funksionet: transport i oksigjenit, i lendeve ushqyese, i mbetjevedhe materialeve te tjera.

Pamje histologjike e gjakut. Dallohen qelizat e gjakut;
pjesa me e madhe jane rruaza te kuqe te cilat ne qender duken
me te zbehta per shkak se kalon me shume drite.
Gjithashtu, dallohen edhe dy leukocite (rruaza te bardha te gjakut)—–
(c) rinstinkt blog

2 mendime mbi “Gjaku, ind lidhor

  1. Pingback: Hemorragjia | Rinstinkt

  2. Pingback: Diabeti mellit | Rinstinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s