Jonet dhe proceset biologjike

Jonet e natriumit, te klorit dhe kaliumt (potasit) jane thelbesore per jeten dhe fiziologjine e qelizave, vecanerisht te qelizes nervore.
Keto jone jane te rendesishme ne dhenien e shtyses se pare per nxitjen e fibres muskulore, e cila pasohet nga tkurrja muskulore.
Po ashtu jonet e kalciumit jane te rendesishme per tkurrjen muskulore, duke bere te mundur bashkeveprimin mes proteinave te aktines dhe atyre te miozines.
———————————————————————————————

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s