Sistemet e grupeve të gjakut

Grupet e gjakut– sistem klasifikimi i gjakut qe bazohet ne proteinat e ndryshme shenjë, marker(dmth antigjenët) qe gjenden ne siperfaqen e rruazave te kuqe te gjakut(eritrociteve), dhe kundërtrupave te plazmes. Keto antigjene ndikojne neaftesine e eritrociteve për te provokuar një përgjigje imunitare.

Janë dy sistemet e grupeve te gjakut: sistemi AB0 dhe sitemi rhesus.

Ne sistemin AB0, prania ose mungesa e 2 tipave teantigjeneve (te emeruar A dhe B) ne siperfaqen e rruazave te kuqe te gjakut(eritrociteve) percakton nëse një person i perket grupit te gjakut A, B, AB ( ika te dy llojet e antigjeneve, A dhe B), apo 0 (grup i cili nuk ka as antigjenA dhe as atë B).

Individet me antigjenin A (grupi i gjakut A) kanë kundertrupa anti-B; individet me antigjeninB (grupi i gjkaut B) kanë kundertrupaanti-A; individet me te dy antigjenet (grupii gjakut AB) nuk kanë asnjë kundertrup; dhe ata individë qe nuk kanë asnjëantigjen (grupi i gjakut 0) i kanë tedyja llojet e kundertrupave, anti-A dhe anti-B.

Sistemi i klasifikimitrhesus perfshin antigjene te ndryshem, nga te cilet me i rendesishmi është faktori D. Individët me kete faktor(faktorin D) janë Rh pozitiv; individët pa kete faktor janë Rh negativ.
Rëndesia e klasifikimit Rh lidhet kryesisht me shtatëzaninëe femrave (grave) Rh negative, duke qene se, nëse bebja është Rh pozitiv,mamaja mund te formoje kundërtrupa kundrejt gjakut te femijes (rhesusincompatibility).

Grupi i gjakut te një individi (personi) trashëgohet, dhemund te  perdoret ne testet per atësinë.
Analiza gjenetike mundeson identifikimin e gjakut te njëkriminali te dyshuar (genetic fingerprinting).
(c) R.instinkt blog 

Një mendim mbi “Sistemet e grupeve të gjakut

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s