Bajamet

Bajamet shfaqen kur pezmatohen gjëndrat e bajameve, gjë që përgjithësisht shkaktohet nga bakteret apo viruset. Agjenti më i zakonshëm shkrehës është Streptokoku, megjithatë, ky mikroorganizëm nuk është shkaktar i shpeshtë i Faringitit tek foshnjat, pasi në këtë grupmoshë shkaktarët më të zakonshëm janë (përfshijnë)viruset. Pezmatimi i faringut shkaktohet nga bakteret dhe viruset së bashku, si dhe nga faktorë të tjerë, si ftohja dhe produktet irrituese. Mund te kete lidhje edhe me sëmundje të tjera në traktin e sipërm të frymëmarrjesdhe tek fëmijët mund të përdoret si një shenjë treguese për diagnozë. Streptokoku i grupit A – hemolitik i shpërndarë në ajër, hyn përmes hundës dhe qëndron në grykë, ku shumohet dhe prodhon toksinë, duke pushtuar indet. Faringu skuqet dhe ënjtet intensivisht, duke mbuluar bajamet me nje leng te bardhe te bute. 
Bajamet dhe adenoidet ne fyt perfaqesojne frontin e pare te mbrojtjes kunder mikroorganizmave te ajrit. Pushtimi nga viruset dhe bakteret do te rezultoje ne mahisjen e bajameve, peamatimin e fytit, faringitit dhe trakeitit.

Tipi me i zakonshem i Faringitit akut bakterial, i cili perfaqeson mes 10%-30% te te gjitha rasteve te trajtuara nga doktoret, eshte ai qe shkaktohet nga streptokoku i grupitA- hemolitik.

Semundjeshkaktuesit me te rralle bakterial jane Haemophilus influenzae,Mycoplasma pneumoniae, Neisseria gonorrhoaeae, Corynebacterium diphteriae, Treponema pallidum, dhe grupet C dhe D te streptokokut –hemolitik. Angina e Vinsentit (pezmatimi i grykeve), stomatiti i gangrenizuar (noma) dhe faringiti i agranolucitozes pasqyrojne nje rezistence te reduktuar.


Viruset ne gjendje te shkaktojne faringitin akut jane ato qe lidhen me ftohjen e zakonshme (adenoviruset, rinoviruset), influenca A dhe B, parainfluenca, herpes simpleks, herpangina (permes virusit Coxsackie te tipit A) dhe mononukleoze (virusi Epstein-Barr). Nje faringit akut gjithashtu mund te tregoje nje parotid embrional, fruth apo li e dhenve.

Komplikacionet me qelb te faringitit streptokokal jane sinozitit, otiti media, mastoiditi, abscesi peritonsilar dhe retrofaringeal dhe me rralle, limfadeniti me qelb i zverkut, abscesi pulmonar, mediastiniti, endokardit akut bakterial, artriti, meningjiti dhe hemimi i gjakut nga mikrobet ne pergjithesi.


———————————————————————————————————————————

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s