Struktura dhe funksioni i lekures se vertebrtatëve.

Struktura dhe funksioni i lekures se vertebrtatëve.
Pendet e zogjve dhe qimet e gjitareve formojne një shtrese izoluese qe ndihmon ne ruajtjen e temperatures se trupit konstante.
Lekura e gjitareve është pershtatur qe te ruaje sa me mire trupin nga ferkimet me faktoret ambientalë, me te cilet ndervepron vezhdimisht.
Stratum corneum, shtresa me siperfaqesore e epidermes, është e perbere nga qeliza te vdekura. Keto qeliza janë te mbushura me proteinen keratinë (proteine e patretshme), e cila i jep lekures rezistence mekanike dhe zvogelon humbjen e ujit. Qelizat e stratum basale, te epidermes, ndahenvazhdimisht dhe shtyhen siper drejt siperfaqes se lekures. Keto qeliza piqen(maturohen), pllakezohen (si formë qelizore), prodhojne keratinë, dhe ne fundvdesin dhe largohen nga organizmi(duke “u rrjepur”).
Derma perbehet nga ind lidhor fibroz idëndur. Tek zogjtë dhe gjitaret, derma mbeshtetet, qendron siper një shtreseindi nenlekuror te perbere kryesish nga dhjami (me funksion izolues).
© rinstinkt

Një mendim mbi “Struktura dhe funksioni i lekures se vertebrtatëve.

  1. Pingback: Pamje e skanerizuar e dhjamit në të gjithë trupin | Rinstinkt Blog

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s