Llojet e skeleteve

 

Krahasimi i struktures dhe funksionit te tipave tendryshem te skeleteve, nder te cilet skeleti hidrostatik, ekzoskeleti dheendoskeleti.

Sistemiskeletik mbron dhe mbeshtet trupin, dhe transmeton forcen mekanike te prodhuarnga muskujt.
Shumëjorruazore me trupe te butë, perfshire knidarët, krimbat e sheshtë, dheanelidet kanë një skelet hidrostatikne te cilin një leng i kufizuar brenda një strukture te trupit, perdoret per tetransmetuar forcen e prodhuar nga tkurrja e muskujve.
Ekzoskeletetjanë karakteristike te moluskëve dhe artropodëve. Skeleti i një artropodi ështëi perbere pjeserisht nga kitina, është i njyjezuar per te lejuar njefarefleksibiliteti (perthyeshmerie/lakueshmerie te trupit qe ndodhet me nebrendesi). Skeleti i artropodeve (ekozskeleti)është një skelet jo i gjalle, ai nuk rritet, keshtu qe është e nevojshme qeartropodet ta ndryshojnë ate periodikisht.
Endoskeleti i ekinidermëve dhe kordateveperbehet nga ind i gjalle, rrjedhimisht ai mund te rritet (per shembull,skeleti tek njeriu).
© rinstinkt

 

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s