Abdomeni (përkufizim)

Abdomeni – rajoni i trupit midis kraharorit dhe pelvisit.

Zgavra abdominale kufizohet ne pjesen e siperme nga brinjet dhe diafragma, ne pjesen e poshtme nga pelvisi, dhe ne pjesen e pasme nga shtylla kurrizore dhe muskujt abdominalë qe formojne murin e pasem te kesaj zgavre, edhe muri i perparem është i formuar nga muskuj te sheshte e te gjerë.

Abdomeni permban mëlçinë, stomakun, zorret e holla, shpretken, pankreasin dhe veshkat. Ne abdomenin e poshtem qe është i kufizuar nga pelvisi, gjenden fshikeza e urines, rektumi dhe tek femra mitra dhe vezoret (gonadet femerore).

 

4 mendime mbi “Abdomeni (përkufizim)

  1. Pingback: Endoskopia | instinkt

  2. Pingback: Si përcaktohet seksi i individit | instinkt

  3. Pingback: Vena portë | Rinstinkt

  4. Pingback: Vreri / Sekretimi i vrerit | Rinstinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s