Qëndra e gravitetit

Qendra e mases

Trupat  me permasa te medha u nenshtrohen levizjeve me te nderlikuara krahasuar me levizjet te cilave u nenshtrohen therrmijat, qe ne përgjithësi janë kompozime te trazlacioneve (levizjeve drejtevizore) dhe rotullimeve (rotacioneve). 
Qëndra e gravitetit tek trupa me forma të ndryshme
Gjithsesi edhe pse një trup ose pjese te vecanta te tij rrotullohen ne raport me një sipërfaqe tjeter te vet trupit, ekziston një pike qe ndjek te njejten trajektore qe do te ndiqte një therrmije nëse do t’i nenshtrohej te njejtes force reizultante, te cilës i nenshtrohet objekti. Kjo pike quhet qendra e mases apo qendra e gravitetit apo bariqendra e trupit.

Pozicioni i qendres se mases mund te gjendet duke menduar se ne ate pike aplikohet apo vepron rizultantja e te gjitha forcave peshe elementare qe veprojne mbi pjese te ndryshme te trupit (apo elemente me mase delta m, qe ne total përbëjnë masen e te gjithë trupit).

Pozicioni i qendres se mases (qendres se gravitetit) gjendet lehte ne trupat e ngurte gjeometrike, pormund te ndodhet kudo (edhe jashtë trupit) ne trupat e gjere me formë te çfaredoshme.

Ne rastin e dy topave te vegjel te lidhur me njeri-tjetrin, pozicioni i qendres se mases gjendet ne një pike te ndermjetme midis m1dhe mme koordinata:


xCM= (m1x1+ m2x2)/(m1+m2) = (m1x1+ m2x2)/MRinstinkt blog 

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s