Aneurizma, Stenoza dhe Tubi i Venturit

Tubi i Venturit

 Nese konsiderojme një tub horizontal me seksion (diameter) te ndryshueshem do te kemi së v2>v1. Shkruajme ekuacionine Bernulit (Bernoulli) duke mos harruar së lartesia nuk ndryshon:
 Por relacioni midis shpejtesive do te thotë së P1>P2 ose: një seksioni (diametri) me te madh i perket nje presion me i madh dhe anasjelltas, një seksioni me te vogel i perket një presion me i vogel.
Tubi i Venturit

Aneurizma dhe stenoza

 
Ekuacioni i Venturit dhe pasojat/implikimet nga një arsyetim i tille, ne realitet nuk mund “te nuhaten” lehte (me ane te intuites). Gjithsesi, një rezultat i tille ka disa implikime ne fushen biomjekesore: ne fakt nese kemi parasysh një arterie, mund te ndodh qe muri i arteries te filloj te humbas elasticitein e vet ne një pike te caktuar; ne ate pike fillon dhe formohet një fryrje e quajtur aneurizëm (aneurizma). Duke qene se rritjes se seksionit (diametrit) te enes (së gjakut – arteries) i perket edhe një rritje ne presion, procesi i fryrjes ka tendencen qe te vet-ushqehet dhe aneurizma mund te shperthejë.
Aneurizma e Aortes abdominale
 
Ne te kundërt, nese ne një ene arterioze (për shembull: arteriet koronare, qe furnizojne muskulin e zemres) fillon dhe depozitohet një pllake arteriosklerotike, diametri i saj zvogelohet dhe formohet një stenozë (stenoza): presioni ne ate pike zvogelohet dhe si pasoje (sipas principit te Bernulit) ena ka tendencen qe te bllokohet totalisht.
 

Rinstinkt 2012

 

Një mendim mbi “Aneurizma, Stenoza dhe Tubi i Venturit

  1. Pingback: Hemorragjia | Rinstinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s