Mbi Bimët (informacion)

 

 

Funksionete ujit te bimet:

  • është i domosdoshem per procesin e fotosintezes
  • ruajtje e formes se tendosur te qelizave =>ruajtje e pozicionit vertikal te bimes
  • kryerja e transportit te lendeve
Thithja e uji nga toka kryhet nga sistemi rrënjor dhe Mikorizat
Toka (shperhapja pasive =kalimi i molekulave nga perqendrimi me i madh drejt perqendrimit me te vogel)=> Qime rrënjore => Lëvore, Endodermë (citoplazmë dhe mure qelizore të qelizave) => Brezi i Kasparit (orientimi i molekulave të ujit  vetem necitoplazmen dhe membranen qelizore te nje qelize) => Cilindri enëzor (Osmozë, pasi lengu ne brendesi te ksilemes ka nje perqendrim me te larte tegrimcave te tretura sesa qelizat perreth. Shpenzim i madh energjie nga qelizate parenkimes per pompimin e ujit/jomeve ne menyre aktive, kunder perqendrimit).
Baobab

Gutacion – dukuria e daljes se ujit prej bimeve ne trajte pikash te lengeta.

Transpirim – procesi i shpërhapjes se avujve te ujit nga bima ne mjedisin rrethues.
Teoria e kohezion – tensionit
  • Trysnia rrenjore – shkak i dukurise se gutacionit; ngjitje e ujit disa centimetra ne kercell.
  • Forcat e kohezionit – forca terheqese ndermolekulare te molekulave te ujit si pasoje e lidhjeve hidrogjenore.
  • Forcat e transpirimit – tensioni i transpirimit; forca qe terheqin pa nderprerje “shtyllen” e ujit te ksilemes.

—–
© rinstinkt

 

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s