Nervi abducent

Nervi abducent – nervi i gjashte kranial. Inervon muskulin e drejte anesor te syrit, i cili eshte pergjegjes per levizjen e kokerdhokur te syrit anash. Nervi e ka fillesen ne uren e trurit (pjese e shtylles se trurit) dhe kalon permes bazes se trurit duke hyre ne pjesen e pasme te zgavres se syrit, ne hapsiren midis kockave.

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s