Gjaku (skemë)

GJAKU (i vetmi ind i lëngshëm i organizmit)

Funksionet

 • transportues;
 • homeostatik;
 • mbrojtës.
GJAKU = Plazma (55%) + Elementët Qelizorë (45%) 
PLAZMA

 • 90% ujë
 • sheqerna(glukoz), 
 • lyra(fosfolipide dhe trigliceride), 
 • kripëra minerale(anione, katione) => trysni ozmotike 
 • proteina(që sintetizohen në mëlçi) => transportuese lëndësh; mpiksje gjaku; ruajtje e pH; trysni onkotike.
ELEMENTËT QELIZORË
Rruazat e kuqe (Eritrocitet)
 • transportojnë O2 dhe CO2(pakicë) 
 • formojnë lidhje të kthyeshme me Hemoglobinën(proteine që i jep ngjyrën karakteristike të kuqe eritrociteve) 
 • 4,5-5 milionë/ml gjak

Rruazat e bardha (Leukocitet) 

 • 6000-8000/ml gjak 
 • funkson mbrojtës
Janë 3 llojesh (sipas formës dhe vendit ku ndodhen/veprojnë)
· GRANULOCITE – kanë kokrriza të shumta në citoplazmë; prodhohen në palcën e kuqe të kockave
· LIMFOCITE –formohen në nyjet limfatike, në bajame dhe shpretkë
· MONOCITE – prodhohen në indin limfatik


Pllakëzat e gjakut (Trombocitet)
Ndihmojnë në mpiksjen/koagulimin e gjakut 
Formohen nga copëtimi i zgjatimeve citoplazmatike të MAKROKARIOCITEVE

(c) R.instinkt blog

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s