Indi kërcor

Indi kercor– qelizat (kondrocitet) jane te ndara nga njera-tjetra nga substance nderqelizore.
Ku gjendet: si skelet mbeshtetes tek peshkaqenet dhe “ray-te”(peshk qe ka nje trup te pllakezuar dhe nje bisht me maje); ne fundin e kockavete gjitareve dhe disa vertebrateve te tjere; ne unazat mbeshtetese te mureve tedisa rrugeve te frymemarrjes; ne majen e hundes; ne veshin e jashtem.
Funksioni: mbeshtetje e lakueshme (e perkulshme)(c) rinstinkt blog 

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s