Si të përkëdhelim një mace!

Si të përkëdhelim një mace!

Nga përvoja personale me macet!

  • E vendos macja kur është koha e përkëdheljes, jo ju!
  • Kujdes mënyrën se si e përkëdhelni, jo nga turinjë sepse rrezik t’ju çjerr dhe t’ju kafshojë; nuk i dihet se ç’humor ka!

Si të përkëdhelim një mace (1) – © Rinstinkt

  • Nëse macja kërrnjon, ti je duke bërë një punë të kënaqshme. 
  • Nëse macja ngreh kokën lart duke u fërkuar tek ju, atëhere ju po bëni një punë të shkëlqyer.
  • Nëse macja ju ngul sytë me veshët kthyer pas, atëhere ju nuk po bëni një pune të mire.
  • Nëse macja shtrihet në kurriz, atëhere po ju bën një ftesë për ti fërkuar barkun*.

*kujdes: ekspozimi i barkut mund edhe të thotë se macja është e acaruar me ju dhe do që t’ju ndaj në copa të vogla. Më parë, për të qenë të kujdesshëm, duhet të shihni në sytë e saj. Empati apo vrasje, çfarë ju përcjellin sytë?

Si të përkëdhelim një mace (2) – © Rinstinkt

Si të përkëdhelim një mace (3) – © Rinstinkt

  • Nëse nuk keni kohë për përkëdhelira të tilla, atëhere i blini maces një lodër!Kini kujdes që të mos e lini para kohe sesionin e ledhatimeve! Nëse e lini para kohe, macja do ta mbaj mend dhe do t’ua shtojë(defiçitin) në një kohë të mëvonshme; si për shembull ndërsa jeni në gjumë!

Si të përkëdhelim një mace (4) – © Rinstinkt

Si të përkëdhelim një mace (5) – © Rinstinkt


Rinstinkt 2012 
——————————————————————————
Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s