Indi dhjamor

Indi dhjamor – fillimisht qelizat e dhjamit kane nje forme me cepa (si yll), pastaj gjate zhvillimit dhe rritjes brenda qelizes fillojne grumbullohen pikeza lipidesh te cilat bashkohet dhe formojne nje mase te madhe qe e shtyn berthamen drejt periferise se qelizes.
Ku gjendet indi dhjamor: ne shtresen nenlekurore; gjendet rreth disa prej organeve te brendshme.
Funksionet e indit dhjamor: rezervimi i lendeve ushqyese; izolimi;mbeshtetja e disa organeve si gjendrat e gjoksit dhe veshkat.
Rinstinkt 2011
————————————————————————————–
Reklama

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s