Infeksione të sistemit kardiovaskular (5)

Temperatura reumatike akute është një reaksion autoimun në zemer, kyçe, sistemin nervor qendror, lekurë, dhe indet nenlekurore qe ndjekin një faringjit te pa trajtuar, te shkaktuar nga Streptococcus pyogenes.
Komplikacioni kryesor i temperaturës reumatike  akute është semundja reumatike e zemres, e cila shkakton karditin dhe valvulitin.
Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s