Infeksione të sistemit kardiovaskular (4) – Endokarditi

Endokarditi  është inflamacioni i siperfaqes së brendshme, ose endotelit te zemres.Siperfaqet me te prekura (nga endokarditi) janë siperfaqet e valvulave te zemres. Endokarditi mund te klasifikohet ne infektiv dhe jo infektiv. Endokarditi jo infektiv është shumë i rrallë dhe mund te pasoje reaksionet autoimune (endokarditi Libman-Sacksose mund te prekë pacientë me adenokarçinomë mucinoze. Endokarditi infektiv mund te ndahet me tej ne, endokardit subakut dhe endokardit akut. Shkaktarët kryesor të endokarditit akut dhe subaku janë bakteret.

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s