Infeksione te sistemit kardiovaskular (2)

Infeksione te sistemit kardiovaskular (2)

Perikardit – quhet infeksioni i perikardiumit, një pengese (kufi) qe mbron zemren nga infeksionet qe prekin (qe ndodhin) ne indet rrotull saj.
Perikardiumi (perikardi) perbehet ngaje shtrese e jashtme fibroze dhe një shtrese e brendshme sieroze. Perikardiumi fibroz është një trastë e fortë qe është e fiksuar tek diafragma, tek drrasa e kraharorit (kriskulli) dhe tek kercet e brinjeve (pjesa e brinjeve qe lidhet me drrasen e kraharorit). Shtresa sieroze e perikardiumit është e holle dhe është shtresa qe gjendet me afer siperfaqes së zemres.
Hapesira perikardiake (midis shtreses fibroze dhe asaj sieroze te perkardiumit, perikardit) permban rreth 200 ml leng, i cili është i ngjashem me plazmen ne permbajtjen e vet ne proteina dhe elektrolite.
Zakonisht ,ne hapsiren perkardiake mund te akumulohen rreth 120 ml leng shtese pa e rritur presionin mbi zemren. Gjithsesi, nese grumbullohet me shumë leng ne kete hapsire, do te rritet presioni i perkardit mbi zemren. Kjo rritje e presionit te perkardiumit (apo perkardit) mund te ndikojne mbi punen e veshoreve dhe te zemres, duke mos i lejuar qe te mbushen me sasine e duhur te gjakut, dhe duke sjelle si pasoje një zvogelim  te output-it te zemres (duke shkaktuar hipotensionin).Rinstinkt 2011

—————————————————————————————

Advertisements

Një mendim mbi “Infeksione te sistemit kardiovaskular (2)

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s