Uji dhe organizmat

Uji dhe organizmat
Një pjese emadhe e mases së shumë organizmave është ujë. Ne indet e e njeriut perqindja eujit luhatet nga 20% ne kocka deri ne 85% ne qelizat e trurit; reth 70% epeshes se pergjithshme te trupit është uje.
Uji ështëburimi i oksigjenit (nga proseci i fotosintezes) qe gjendet ne ajrin qethithim. Uji është gjithashtu tretesi kryesor per shumicen e reaksionevebiologjike dhe një reagues ose produkt ne shumë reaksione te tjera kimike.
Uji nuk ështëi rendesishem thjesht ne rolin e tij si perberesi i brendshem i organizmave poredhe si një nga faktoret kryesore ambjentalë qe ndikojne tek ato (organizmat).
Shumëorganizma jetojne ne oqeane, ne ujerat e fresketa te lumenjve, ne liqene apopellgje. Kombinimi unik i vetive fizike dhe kimike te ujit mendohet te keteqene thelbesor per lindjen e jetës, sikunder edhe per mbijetesen dheevolucionin e jetës ne Tokë.

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s