Ruajtja e homeostazës


60% e masës së trupit janë lëngje
Lëngu brendaqelizor
Lëngu jashtëqelizor
  • Plazma e gjakut
  • Limfa
  • Lëngu indor
  • Lëngu i organeve zgavrore

Normëkufijtë në të cilët duhet të ruhet një përbërës i mjedisit të brendshëm

Homeostazë – ruajtja e qëndrueshmërisë së mjedisit të brendshëm. Është një gjëndje dinamike, një ndërthurrje midis veprimit të faktorëve të jashtëm, që tentojnë të ndryshojnë mjedisin e brendshëm dhe mekanizmave rregulluese që i kundërvihen këtyre ndryshimeve.
Skemë: rregullimi i trysnisë arteriore sipas parimit të çiftimit të kundërt

 

© Rinstinkt

—————————————————————————————————————

 

Një mendim mbi “Ruajtja e homeostazës

  1. Pingback: Hemorragjia | Rinstinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s