Mbi aparatin tretës

Aparati tretës te njeriu fillon me gojën dhe përfundon te anusi.

Procesi i të ushqyerit:

 • marrja e ushqimit
 • tretje
 • thithje
 • veçim mbeturinash

Tretja brendaqelizore

 • lloji më i thjeshtë i tretjes
 • Fagocitozë ose Pinocitozë
 • Vakuola që përmbajnë ushqimin dhe Lizozome, fshikëza me enzima

Tretja jashtëqelizore

 • Qeliza sekretuese që sekretojnë enzima dhe i derdhin në zgavrën tretëse.
Goja – Dhëmbët
 • Dhëmbët prerës(coptojnë ushqimin)
 • Dhëmballët(bluajnë ushqimin)

Pështyma (99% ujë + MUCINË + AMILAZË)

 • Njom masën ushqimore dhe fillon tretjen, pjesërisht.

Gjëndrat e pështymës

 • Gjëndra e nëngjuhës
 • Gjëndra e nënnofullës
 • Gjëndra parotide


FaringuGlota dhe Epiglota ndajnë rrugët e frymëmarrjes(Laringu) nga aparati tretës(Ezofagu).
Ezofagu (Kapërcyelli) – Sfinkter + lëvizje peristaltike.

Pamje e një pjese të aparatit tretës

Stomaku

 • Zgjerim i aparatit tretës
 • Sfinkter hyrës
 • në pjesën fundore = DUODENUM
 • Stomaku sekreton HCl (acid klorhidrik) dhe PEPSINË (pH<7)
 • Stomaku grumbullon masën ushqimore bën përzierjen e ushqimit dhe fillon tretjen e tij.

Zorra e hollë

 • organi kryesor ku realizohet thithja dhe tretja e plotë e përbërësve molekularë të ushqimeve
 • Vile + Vilozitete (enë gjaku, qnë limfatike, nerva)
Mëlçia
 • gjëndër e aparatit tretës
 • sekreton lëngun e tëmblit i cili grumbullohet në fshikëzën e tëmblit dhe derdhet në DUODENUM Lëngu i tëmblit asnjëanëson aciditetin e masës ushqimore dhe krijon kushtet për veprimin e enzimës LIPAZË.
Pankreasi

 • gjëndër e aparatit tretës
 • ka funksion (sekretues) të dyfishtë:  Endokrin (formon LIPAZËN, që vepron mbi lyrat), Ekzokrine (prodhon lëngun pankreatik)

Tretja përfundimtare

 • PROTEINAT => AMINOACIDE të lirë
 • LYRAT => GLICEROL + AC. LYRORE
 • ACIDET NUKLEIKE =>NUKLEOTIDE të lira
 • SHEQERNAT => GLUKOZ
—–

© mbi tekstin, Rinstinkt

Advertisements

Një mendim mbi “Mbi aparatin tretës

 1. Pingback: Fjalorth | rinstinkt | rinstinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s