Këshilla për një kundërsulm të mirë mbi gripin

Këshilla për një kundërsulm të mirë mbi gripin.

Erdhi vjeshta, gjetet e rena, shiu dhe ulja e temperaturave. Por erdhi edhe sezoni i gripit. Qe te shmangni sadopak ilaçet e shumta mundohuni te ndiqni keshillat e meposhteme:

 • Nese eshte e mundur, ekspozohuni ndaj diellit per disa minuta ne dite(nje shetitje eshte e mjaftueshme).
 • Hidratohuni – uji eshte substanca qe hidraton me mire se cdo gje tjeter. Pini shume uje dhe konsumoni fruta me shumice.
 • Lani shpesh duart dhe shmangni ambjentet e mbipopulluara.
 • Nese beni pjese ne ndonje nga kategorite ne rrezik* keshillohet vaksinimi; gripi i ketij viti eshte i njejti i sezonit te kaluar.
 • Simptomat e gripit te ardhshem do te shfaqen kryesisht mbi rruget e frymemarrjes (pra teshtitje, dhimbje koke, irritim te syve, temerature, kollë, dhimbje/skuqje fyti).
Ne rast se ju kap gripi eshte e nevojshme:

 • Çlodhja. Menyra me e mire dhe e shpejte per t’u sheruar, jane disa dite pushim.
 • Hidratimi.
 • Nese keni temperature te larte (pra mbi 38oC) merrni nje antipirretik ose nje antinflamator.
 • Nese shfaqen nderlikime (kolle e rende, veshtiresi ne frymemarrje, perkeqesim te simptomave) keshillohuni me mjekun e familjes.
 • Mos merrni antibiotike, nese nuk keshillohen nga mjeku.
 • Ne pergjithesi, pas 3-4 ditesh simptomat permiresohen ndjeshem, ne rast te kundert keshillohuni me mjekun.

* Kategorite ne rrezik:

 1. Subjektet me moshe mbi 65 vjeç.
 2. Subjektet me moshe nga 6 muajsh deri ne 65 vjeç te prekur nga:
 • Semundje kronike te aparatit respirator/frymemarres (perfshire astma e rende, displasia bronkopolmonare, fibroze cistike…)
 • Semundje te te aparatit kardio-vaskular, perfshire kardiopatite e trasheguara dhe te fituara.
 • Dibet dhe semundje te tjera metabolike (perfshire obezet me BMI-body mass index > 30)
 • Hematopati kronike.
 • Pamjaftueshmeri kronike te veshkave.
 • Semundje te organeve hemopoietike dhe hemoglobinopatite.
 • Tumoret.
 • Semundje te trasheguara apo te fituara qe shkaktojne nje prodhim te zvogeluar te kundertrupave.
 • Patologji per te cilat jane programuar nderhyrje te rendesishme kirurgjikale.
 • Aktiviteti profesional i konsideruar ne rrezik (si: sanitaret, siguria publike, te punesuarit publike, mesuesit…)
—–
Shënim: keto jane disa keshilla te pergjithshme te cilat kane thjesht qellim informativ; per informacione me te sakta keshillohuni me mjekun tuaj. Autori/autoret nuk mbajne pergjegjesi per ndonje ndodhi (te padeshiruar) qe mund te lindi si pasoje e ndjekjes se keshillave te mesiperme apo e keqkuptimit te tyre.

3 mendime mbi “Këshilla për një kundërsulm të mirë mbi gripin

 1. Pingback: Infeksionet spitalore | instinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s