Mbi Trurin (2)

Mbi Trurin (2)

1. Shkencëtarët thonë se sa më shumë ëndërron aq më të lartë e ke I.Q.(koeficientin e inteligjences). Ndersa kjo mund te jete e vertete, mos e merrni si nje shenje te prapambetjes mendore faktin qe nuk arrini te kujtoni ëndrrat tuaja. Shumica nuk i mbajne mend ëndrrat dhe gjatesia mesatare e tyre(endrrave) eshte vetem 23 sekonda, që mezi mjaftojne per t’a regjistruar.

2. Neuronet vazhdojne te rritjen gjatë jetes se njeriut. Për vite me radhe shkencetaret dhe doktoret mendonin se truri dhe indi nervor nuk mund te rritej ose rigjenerohej. Edhe pse nuk veprohet ne te njeejten menyre sikunder ne indet e tjera ne pjese te tjera te trupit, neuronet munden te rriten dhe rriten gjatë jetes tuaj.

3. Informacioni udheton me shpejtesi te ndryshme ne tip ate ndryhem neuronesh. Jo te gjithe neuronet jane te njejte. Në trup ka disa tipa neuronesh, te cilet trensmetojne informacion me nje shpejtesi qe luhatet nga 0.5 m/sekonde deri ne nje shpejtesi prej 120 m/sekonde.

4. Truri ne vetvete nuk mund te ndjeje dhimbje. Ndersa truri eshte qendra e dhimbjes kur prisni nje gisht ose digjeni, ai vet nuk ka receptore dhimbjeje dhe nuk ndjen dhimbje. Kjo nuk do te thotë se koka juaj nuk mund te vritet. Truri është i rrethuar nga shtresa indesh, nervash dhe enësh gjaku te cilat jane ploësisht të ngacmueshem nga dhimbja dhe mund të të japin dhimje koke.

5. 80% e trurit ehte ujë. Truri juaj nuk është masa gri (e qëndrueshme), që mund të keni parë në television. Indi i gjallë i trurit është i butë, i lagësht, rozë dhe xhelatinoz, të tëra keto veti fale sasise se madhe te gjakut dhe ujit qe permbajne inde e tij. Kështu që herën tjetër që ndiheni të dehidratuar, merrni një pije dhe hidratoni trurin tuaj.
——-

© rinstinkt

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s