Aberacion i dritës

(Pak Astronomi)

Aberacion i dritës – këndi ndërmjet drejtimit të dukshëm dhe drejtimit të vërtetë të një objekti të lëvizshëm që shihet nga një vrojtues. Kjo shmangje i detyrohet shpejtësisë se kufizuar të përhapjes së dritës. Kështu, kur rrezja e dritës që vjen nga ylli, arrin tek vrojtuesi, ylli nuk shihet më në atë drejtim, në të cilin do të shihej në çastin kur rrezja e dritës sapo është nisur prej tij për tek vrojtuesi (për shkak se ndërkohë Toka, e bashkë me të edhe vrojtuesi, është zhvendosur). Shmangja është proporcionale me projeksionin e shpejtësisë relative të objektit kundrejt vrojtuesit mbi drejtimin e shikimit dhe shprehet në radian, me anën e raporit midis këtij projeksioni dhe shpejtësisë së përhapjes së dritës (të shprehura të dyja në njësi të njëjta).

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s