Mbi Ozonin (3)

Kooperimi nderkombetar po ndihmon ne riparimin e shtreses se ozonit

Ne 1987, perfaqesuesuit e shume vendeve u takuan ne Montreal per te firmosur Protokollin e Montrealit, nje mareveshje qe (fillimisht) u zotua te reduktonte me 50% prodhimin e CFC-ve brenda 1998-es. Por, pasi shkencetaret raportuan se shtresa e ozonit ishte holluar edhe ne zonat e shume populluara te hemisferes veriore, Protokolli i Montrealit u modifikua qe te perfshinte masa me te rrepta per kufizimin e prodhimit te CFC-ve. Kompanite industriale qe merreshin me prodhimin e CFC-ve, gjeten menjehere zevendesues.

Prodhimi i CFC-ve, tetraklorurit te karbonit, dhe metil kloroformi u ndalua teresisht ne SHBA dhe shtete te tjera te zhvilluara pepara 1996, me perjashtimin e nje sasie te vogel qe eksportohej drejt vendeve ne zhvillim. Stoqet, gjithsesi, mund te perdoreshin edhe pas afatit te fundit. Vendet ne zhvillim e ndaluan teresisht perdorimin e CFC-ve ne 2005. Perdorimi i bromurit te metilit ne vendet e zhvilluara, u mendua se do te ndalohej teresisht perpara 2005, te cilat jane pergjegjese per perdorimin e 80% te atij kimikati.

Matjet me satelit te bera ne 1997 dhane proven e pare se niveli i gazeve/kimikateve qe shkaterronin/hollonin shteresen e ozonit ne stratosfere, po fillonin te reduktoheshin. Ne vitet 2000, erdhen shenjat e para te qarta te riperteritjes se shtreses se ozonit.

Gjithsesi, nivelet atmosferike te dy kimikateve (CFC-12 dhe halon-1211) ende ne prodhim nga vendet ne zhvillim, mund te jene rritur. CFC-te jane jashtezakonisht te qendrueshme, dhe ato(gazet) e prodhuara sot me shume mundesi do te vazhdojne te ndikojne ne hollimin e ozonit stratosferik ne 50 vitet e ardhshme, te pakten!

© rinstinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s