Mbi Ozonin (1)

OZONI (O3) – eshte nje forme e oksigjenit qe ne shtresen e ulet te atmosferes eshte nje gaz ndotes i prodhuar nga njeriu , por ne stratosfere eshte nje gaz thelbesor i prodhuar natyrshem.

Stratosfera, shtrese e atmosferes qe rrethon token nga 10-45 km mbi siperfaqe, permban nje shtrese ozoni e cila mbron siperfaqen e tokes nga radiacioni ultravjollce i diellit.

Nese ozoni do te zhdukej nga atmosfera, jeta ne Toke do te ishte e pamundur per shumicen e gjallesave(formave te jetes). Ozoni ne atmosferen e ulet(troposfere) shnderrohet ne oksigjen brenda disa ditesh keshtu qe nuk mund te rinoje/rinovoje/pasuroje ozonin e shkaterruar te stratosferes.

Nje hollim i lehte i shtreses se ozonit mbi Antarktide ndodh natyrshem per disa muaj gjate vitit. Gjithsesi, ne 1985, shkencetaret vune re nje hollim me te theksuar se zakonisht te shtreses.

Ky hollim, qe fillon cdo shtator quhet “vrima e ozonit”. Aty, niveli i ozonit, bie me 67% cdo vit. Gjate viteve 1990, shtresa e holluar e ozonit vazhdoi te zmadhohej ne permasa dhe ne vitin 2000 arriti siperfaqen rekord prej 28.3 milione km2, me e gjere/e madhe se kontinenti Veri-Amerikan.

Gjithashtu, nivelet mbareboterore te ozonit stratosferik, vazhdonin te binin per dekada me radhe. Qe prej vitit 1970 nivelet e ozonit ne Europe dhe Ameriken e Veriut kane rene me te pakten 10%.
© rinstinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s