Embriologji (1)

Embriologji – studimi i origjinës dhe zhvillimit të individit.
Periudha para lindjes
 •        Periudha Embrionale – 8 javët e para
 •          Periudha Fetale – 30 javët e tjera

© rinstinkt

© rinstinkt
PLANI THEMELOR/BAZË I TRUPIT
 •          Lëkura- derma dhe epiderma
 •          Muri i jashtëm i trupit – muskujt e trungut, brinjët, vertebrat
 •          Zgavra e trupit dhe tubi tretës
 •          Veshkat dhe gonadet
 •          Gjymtyrët

© rinstinkt
JAVA 1 – nga zigota tek blastocisti
 • Fekondimi – në të tretën e jashtme të Tubave të Falopit
  1. Zigota, veza e fekonduar leviz drejt mitrës
  2. Blastomerët – qeliza bija të formuara nga Zigota
 • Morula – grupim i 12-16 blastomerëve
 • Blastocisti – strukturë e mbushur me lëng ~ 60 qeliza

Shënim: © rinstinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s