Standard dhe jo Standard

Standard Dhe Jo Standard

“Është e rëndësishme që të mësoni më pare se si janë indet dhe qelizat e shëndetshme, me pas do/duhet të mësoni se si janë ato të sëmurat dhe të dëmtuarat” – ishin këto fjalët e profesores sime të Histologjisë  në leksionin e parë të lëndës. Me këto fjalë deshi që të specifikonte se sa e rëndësishme është që studenti i vitit të pare të dijë bazën, gjënë më themelore, dukurinë/fenomenin/strukturën qe statistikisht konsiderohet si normale. Më pas me hedhjen e themeleve mbi njohjen e indit/qelizës normale, do të fillohej të mësohej se si janë indet dhe qelizat e sëmura.
E sjell këtë shembull, për të shprehur idenë se e rëndësishme për një shoqëri/komb/shtet është që të dijë se çfarë duhet të konsiderohet normale, pra cili duhet të jetë standardi i një shoqërije që zhvillon aktivitetin e saj në kohët e sotme; dhe më pas duke njohur mire standardin, do të jetë më e lehtë në rast devijimesh që të dallohet lehtë se ç’ka është mire e ç’ka është keq.

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s