Plasticiteti sinaptik

Çfarë është plasticiteti sinaptik?

Plasticiteti sinaptik ka të bëjë me aftësinë mekanicistike të sistemit nervor që të modifikojë efikasitetin e funksionimit  të lidhjeve neuronale – pra sinapseve -, të krijoi të reja, të eleminoj të vjetra apo të rizgjoi disa sinapse të fjetura.

Procesi i plasticitetit sinaptik, i jep mundësinë sistemit nervor që të ndryshojë apo modifikojë funksionalitetin e vet – i cili bazohet mbi lidhjet ndër neuronale – në kohë afatshkurtër dhe afatgjatë, kjo në bazë të stimujve që merr nga ambienti, pra me anë të rrugëve ndijore.

Plasticiteti sinaptik, ka të bëjë në mënyrë intrinseke me procese si të mësuarit dhe memorja. Si, procesi i të mësuarit  ashtu dhe ai i memorjes, janë pra në analizë të fundit të varur nga plasticiteti sinaptik, e ky i fundit nga long term potentiation (LTP) dhe long term depression (LTD).

Lexo dhe: Neurotrofinat, sinaptogjeneza dhe formimi i sistemit nervor

Rinstinkt 2011

———————————————————————————————————–

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s