Çfarë është ekografia

Ekografia

Çfarë është ekografia?

Ekografia është një teknikë që paraqet organet falë përdorimit të një tufe ultratingujsh. Një gjenerator valësh me frekuencë të lartë mbështetet mbi zonën e trupit që duhet ekzaminuar. Valët me frekuencë të lartë përhapen në thellësi të indeve të organit nga të cilët më pas reflektohen. Valët e reflektuara, pra ekot, përkthehen me anë të një aparature të veçantë, në pamje vizive në një ekran.

Çfarë mund të shikohet me anë të ekografisë?

Ekografia mundëson shikimin e përbërjes së organeve dhe praninë ose jo të ndryshimeve/modifikimeve patologjike të strukturës së tyre (ciste, nyje, deformime, prani lëngu etj.)

Rinstinkt 2013

—————————————————————————————————

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s