Nga sëmundjet infektive tek sëmundjet e zemrës


Çrrënjosja e epidemive

Për mijëra vite sëmundjet infektive ishin shkaku numër një i vdekjeve dhe miliarda e miliarda njerëz vdisnin prej tyre.

Për mijëra vjet njerëzit besonin se shkaku i këtyre epidemive ishte një dënim nga qielli.

Pastaj, 150 vite më parë Luis Pastër (Louis Pasteur) zbuloi se këto epidemi shkaktoheshin nga bakteret dhe mikroorganizma të tjerë.

Zbulimi i hapi rrugë implementimit të metodave parandaluese si dhe atyre të zhvillimit të vaksinave dhe antibiotikëve.

Pak vite më parë, Organizata Botërore e Shëndetësisë (WHO) deklaroi se ishte çrrënjosur (përfundimisht) sëmundja e parë infektive (“smallpox”).

Sot: çrrënosja e sëmundjeve të zemrës

Gjatë shekullit të 20-të, sëmundjet kardiovaskulare u bënë shkaktari numër një i vdekjeve në botën e industrializuar. Në mbarëbotën, mbi një miliardë njerëz kanë vdekur gjatë shekullit të fundit nga ataku i zemrës dhe nga infarktet.

Duke qenë se shkaku kryesor i sëmundjeve kardiovaskulare ishte i panjohur deri para pak kohësh, “epidemia” kardiovaskulare vazhdon të përhapet në shkallë botërore.

Kafshët nuk goditen nga ataku i zemrës, sepse – në të kundërt të njerëzve – ato e prodhojnë vet vitaminën C, në trupat e tyre. Ataku i zemrës dhe infarktet nuk janë sëmundje mirëfilli, por pasoja të defiçencës kronike të vitaminave dhe kështu që janë të parandalueshme.

rinstinkt

Advertisements

Një mendim mbi “Nga sëmundjet infektive tek sëmundjet e zemrës

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s