Klorofila

Klorofila është  një ndër pigmentet fotosintetikë kryesor të bimëve të gjelbra dhe algave.

Klorofila është e ndërtuar nga  një unazë porfirinike që përmban magnez në qendër dhe është e esterifikuar në një zinxhir të gjatë alifatik alkooli. Klorofila është e lokalizuar në membranat e tilakoidëve të kloroplasteve. Pigmenti i klorofilës ka aftësi të thithi (absorbojë) rrezet e spektrit të dritës nga rajoni i kuq dhe ai blu-vjollcë.

 

————————————————————————————

Advertisements

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s