Eritropoietina dhe rregullimi i prodhimit të eritrociteve

Eritropoietina dhe rregullimi i prodhimit të eritrociteve (rruazave të kuqe të gjakut)

Eritropoietina është një hormon i prodhuar nga veshkat si përgjigje ndaj zvogëlimit të prurjes së oksigjenit (me anë të gjakut) në veshka.

Hormoni eritropoietinë rregullon, si përqëndrimin e hemoglobinës ashtu edhe përqëndrimin e pjesshëm të oksigjenit, në qarkullimin e ghakut.

Kur prurja e oksigjenit në veshka bie, qoftë edhe në masë të vogël, qelizat intersticiale të kores së veshkës prodhojnë dhe sekretojnë eritropoietinën. Eritropoietina mbërrin me anë të qarkullimit të gjakut  në palqën e kockave ku stimulon procesin e gjakpërftimit (eritropoiezën).

Ky lloj rregullimi, nga ana e eritropoietinës kryhet me një imtësi të atillë saqë zakonisht përqëndrimi i hemoglobinës qarkulluese është mjaft stabël, pra nuk luhatet shumë.

Prodhimi i eritropoietinës duket se stimulohet, apo më mirë të them, kontrollohet nga përqëndrimi lokal i radikalëve të oksigjenit në koren e veshkës.

Ekziston një lloj anemie – që është e ndërlidhur me pamjaftueshmërinë veshkore kronike – ku përqëndrimi i hemoglobinës në qarkullim mund të zbres nën 50 g/l; kjo për shkak të prodhimit të pakët të eritropoietinës nga ana e qelizave intersticiale të veshkës.

 

Rinstinkt 2011

——————————————————————–

2 mendime mbi “Eritropoietina dhe rregullimi i prodhimit të eritrociteve

  1. Pingback: Mëlçia; fiziologjia e mëlçisë | Rinstinkt

  2. Pingback: Anemia nga humbjet hematike | Rinstinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s