Hematokriti

Hematokriti

Hematokriti është vëllimi i gjakut që zënë qelizat e gjakut. Hematokriti shprehet në përqindje.

Pra nëse një individ ka një hematokrit prej 40, do të thotë se 40% e vëllimit të gjakut të tij përbëhet nga qeliza dhe pjesa tjetër nga plazma e gjakut.

Hematokriti i një mashkulli vërtitet rreth vlerës 42, ndërsa hematokriti i femrës rreth vlerës 38.

Këto vlera të hematokritit varen, përveçse nga seksi, edhe nga gjendja shëndetsore, nga prania apo jo e anemisë, nga niveli i aktivitetit fizik që kryen subjekti dhe nga lartësia gjeografike në të cilën banon individi.

Hematokriti matet duke centrifuguar gjakun në një tub apo provëz të kalibruar. Kalibrimi (vijëzimi) i tubit mundëson leximin e drejtëpërdrejtë të përqindjes së qelizave të gjakut kundrejt totalit.

 

Rinstinkt 2011

—————————————————————————————————

Një mendim mbi “Hematokriti

  1. Pingback: Anemia nga humbjet hematike | Rinstinkt

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s