Transporti aktiv

Transporti aktiv është lëvizja e lëndëve të ndryshme për t’u futur ose dalë në qelizë ose organelat qelizore përmes membranës që i rrethon ato, duke u mbështetur në një mekanizëm që është i ndryshëm nga i i difuzionit pasiv apo transportit pasiv.

Transporti aktiv kryen transportin e molekulave kundër gradientit të përqëndrimit.

Transporti aktiv përfshin disa proteina transporti dhe ka nevojë për energji.

 

Ilustrim i tipeve kryesore të transportit ndër-membranor.

 

Advertisements

Një mendim mbi “Transporti aktiv

Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s